Ivermektín bol ocenený Nobelovkou v roku 2015 za jeho úžasný prínos pre ľudstvo. Keďže je to generický liek, môže ho vyrábať prakticky ktokoľvek a extrémne lacno. A naozaj, vyrába ho množstvo farmaceutických firiem po celom svete. Keďže primárne má slúžiť ako antiparazitikum, vo väčších množstvách sa vyrába najmä v krajinách, kde čelia ľudia týmto problémom. V Európe ho teda je po skromne.

Ivermektín je účinná látka – liečivo; finálny produkt, výrobok farmaceutickej spoločnosti, ktorí túto účinnú látku obsahuje sa teda môže volať rôzne.

V EU ivermektín nájdete napríklad pod názvami Stromectol,Scabioral, Driponin a ktovie koľko ďalších. Na Slovensku sa zatial predáva iba ako liečivo pre zvieratá, teda pre kone ho máme, pre ľudí nie. V krajinách tretieho sveta to môže byť napr. Iverzine (Egypt), Iverheal, Ivernom (India). Kto bude hľadať nájde to pod ďalšími názvami v mnohých ďalších krajinách.

Ak bude vláda chcieť, možností je naozaj mnoho. Mne osobne príde ako najjednoduchšie zaletieť 2400km do Egypta, kde sa Ivermektín vyrába a vála sa doslova v každej lekárni za sumu menšiu ako 1€. Ak ho za takúto sumu dokážu komerčne predávať v lekárňach, pri vládnom nákupe priamo od výrobcu by dávka pre jedného obyvateľa vychádzala na pár desiatok centov.

Kupovať liek cez internet z Indie, či Číny môže byť nebezpečné. Najefektívnejšie pre všetkých občanov by naozaj bolo, aby liek zabezpečila pre všetkých urýchlene vláda. Preto je dôležité, aby ste jej to ako občania dali vedieť, že to chcete.

Ivermektín počas desiatok rokov, čo sa používa užilo na celej zemi už viac ako 3 500 000 000 ľudí. Má teda vynikajúci bezpečnostný profil a vieme o ňom naozaj veľa. Prvé informácie o jeho možných schopnostiach v boji proti Covid-19 sa objavili už v apríli 2020.

Pár osobných úvah

Byrokrati, lobisti a Farmašisti však usilovne pracovali na tom, aby sa mainstreamovo pretláčali iné riešenia. Za peniaze sa dá naozaj kúpiť veľa. To, že dnes máme desiatky štúdií a klinických skúšok, ktoré potvrdzujú vysokú úspešnosť Ivermektínu (a pridruženej liečby – vzniká synergický efekt), je vďaka obetavosti mnohých poctivých, svedomitých lekárov z celého sveta, ktorí chceli dostáť svojej prísahe. A ako mnohí aj uvádzajú, napriek cenzúre sociálnych aj asociálnych médií, s ktorou museli bojovať. Osobne som presvedčený, že táto cenzúra (možno spojená aj s korupciou – ale kto to kedy vyšetrí, že áno), stála mnoho zmarených životov či živobytí.

Jediní argument, čo používajú Lobisti a Farmašisti, je ten, že Ivermektín nebol podrobený dostatočne rozsiahlym klinickým štúdiám v rámci použitia proti Covid-19 . Čo je de facto klamanie verejnosti využitím jej nevedomosti. Na ten argument sa dá odpoveď jednoduchou otázkou. A prečo neboli urobené také rozsiahle štúdie? Ako budem písať nižšie, zjavne v tom nemal nikto vplyvný svoj záujem. Logicky vychádza, že účinnejšou stratégiou v boji proti pandémii by bolo od začiatku používať lieky, ktoré osvedčili svoju účinnosť v laboratórnych podmienkach alebo priamo na pacientoch, než čakať viac ako rok na vývoj vakcíny. Samozrejme mnohí lekári a odborníci to hovorili od začiatku, ale boli ignorovaní a masa ľudí, do ktorej patrím aj ja sa o tom mohla dozvedieť len pracným samostatným hľadaním. A ktorí občan má nato čas, riešiť problémy sveta a overovať si všetko? Potom protestovať, organizovať revolúciu a podobne 🙂

Každopádne týmto argumentom sa mohli oháňať(akože morálne, nie fakticky) maximálne tak do leta 2020. Dnes už je absolútne neobhájiteľný. Propagovať masové nasadenie experimentálnej vakcíny a zároveň zavrhovať dobre známy liek totiž nedáva žiadnu logiku. mRNA vakcíny nikdy v minulosti neboli používané na ľuďoch – čo samozrejme nevylučuje, že môžu byť úspešné či novým miľníkom v oblasti verejného zdravia. Nemá význam, aby sa občania medzi sebou na internete hádali a bojovali za niečo, či proti niečomu. To vyhovuje akurát tak rafinovanej korupcii. Občania by sa mali spojiť a hájiť práva jeden druhého. Kto sa chce očkovať, nech sa očkuje, dostupná účinná liečba je však vynikajúca pre všetkých, pretože aj očkovaný môže ochorieť a bude potrebovať liečbu.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo zatiaľ nebol Ivermektín hromadne nasadený proti pandemii koronavírusu môže byť aj to, že by bolo pre veľké západné farmaceutické spoločnosti ťažké na ňom zarobiť. Bežný občan tretieho sveta má tento liek vo svojej lekárni dostupný v cene približne 1 €. Pre porovnanie podobné balenie v EU môžete kúpiť v cenách od 50 € vyššie. Ale ak by sa mal nasadiť liek ihneď, hlavné výrobné kapacity lieku sa nachádzajú mimo USA či EU, a tak by vlády boli nútené(morálne) tento liek rýchlo nakúpiť z týchto tretích krajín.

Po roku pandémie a potom, čo vidíme, čo všetko vládcovia západného sveta postvárali, je možné si klásť otázku, či vlastne chceli s pandémiou efektívne bojovať. Pretože, ak by pandémiu rýchlo porazili – v zmysle, že chorobu by sa darilo masovo efektívne liečiť a predchádzať vo veľkej miere akútnym život ohrozujúcim stavom obyvateľstva, neboli by preplnené nemocnice, lockdowny by nemali opodstatnenie a život by viacmenej plynul ďalej. A nebol by teda ani dôvod(pandemický) na masívne tlačenie peňazí do ekonomík cez rekordné záchranné balíčky.

Narovinu treba tiež poznamenať – hoci odborníci, ktorí sa zasadzujú za masové nasadenie Ivermektínu sa logicky vyhýbajú takým vyjadreniam – že liečba Ivermektínom predstavuje vo veľkej miere konkurenciu samotnému očkovaniu. V minulosti FarmaFirmy propagovali dokonca aj očkovanie proti nádche, čo bol samozrejme poriadny nezmysel. Marketingovým neúspechom trpí aj očkovanie proti chrípke. Skrátka verejnosť nie je ochotná zbytočne podstupovať vakcináciu voči ochoreniam, voči ktorým existuje efektívna liečba (alebo pri ktorých nie je dostatočne vydesená). Táto stránka nebude propagovať očkovanie ani bojovať proti očkovaniu, každý človek by mal v tejto otázke urobiť uvedomelé rozhodnutie. V otázkach osobného zdravia a prijímanej liečby by sa mal každý rozhodovať sám, pretože je to jeho zdravie. Pokiaľ chceme tvrdiť, že žijeme v slobodnej spoločnosti a naše telá patria nám, a nie štátu – teda nie sme otroci.

Jednoduché vysvetlenie

Napriek tomu, že viacerí lekári začali dosahovať úspechy v liečbe ochorení Covid-19 už v marci, apríli či máji 2020, v západnom svete nie sú tieto postupy masovo presadzované doteraz. Nakoniec dôvod môže byť aj celkom jednoduchý. Možno celá táto situácia je iba zrkadlom našej upadajúcej civilizácie, keď väčšina ľudí (či vládcov či strednej triedy) je tak zahľadená do seba, do svojich ambícií či problémov, že nikto už nie je ochotný hľadať riešenia pre všeobecné blaho a už vôbec nie zadarmo. Ku každému “riešeniu” je potrebné nájsť profitabilnú schému, nájsť spôsob ako to “predať hlúpej verejnosti” a vyjsť zo všetkého ako hrdina. Tak žiaľ uvažuje veľa politikov.  

Roman Lakatoš, 18.1.2021, Šíd